TRAVEX - chlorečnan draselný jako totální herbicid

 
Chlorečnan draselný lze použít i jako totální herbicid - likvidace všeho rostlinstva, ačkoliv se z hlediska ekologie pro tyto účely již neužívá - je zde možnost znečištění spodních vod ( reálně až při užití velkého množství- řádově desítek až stovek kg) a také škodí včelám. Jeho užití na účely hubení plevele proto prosím pečlivě zvažte. Pokud někdo potřebuje vyhubit plevel prorůstající např. v patě domu, v zídkách, kamenných chodnících apod., tak v podstatě není jak okolí uškodit a chlorečnan je ideální, protože má dlouhodobé účinky (až několik roků).
Dříve se vyráběl přípravek TRAVEX, což byla směs chlorečnanu sodného a chloridu sodného. Chlorečnan draselný má v tomto směru obdobné vlastnosti, ale nutno přiznat, že, chlorečnan sodný byl k tomuto účelu přec jen vhodnější . Dávkování je cca 25 - 50g/m2 půdy, aplikuje se do půdy (ne na rostlinu!) zalitím - ničí kořenový systém rostlin.
Rozpuštěním ve vodě ( nejlépe teplé až horké, chlorečnan se ve studené vodě špatně rozpouští) vytvoříme roztok o určité koncentraci- např. v konvi o objemu 10litrů rozpustíme cca 300g látky a tento objem 10litrů aplikujeme zalitím 10metrů čtverečních půdy- tedy cca 3x3metry.. Pokud je povaha půdy či plevele hodně specifická a není účinek dostatečný, můžeme aplikovat více dávek. Působení se projeví za cca 1 - 4 týdny po aplikaci (rostliny začnou žloutnout a postupně hynou).  Účinnost lze také zvýšit přídavkem běžné kuchyňské soli (chlorid sodný- NaCl) , která je dostupná všude a za pár korun - stačí i posypová sůl, která je levnější než potravinářská. Pokud ji přidáte do roztoku chlorečnanu v množství cca 50g/litr, náklady se zvýší minimálně, avšak účinek mnohdy velmi významně.